יועץ משכנתאיועץ משכנתאותייעוץ משכנתאותמשכנתא

מה יותר קשה למצוא כלה או לקחת משכנתא

המשכנתא

מה יותר קשה למצוא - בן זוג או משכנתא

לפני מספר חדשים השתתפתי בהרצאה של פסיכולוגית מפורסמת בעלת קליניקה ידועה שהרצתה על "יחסי הגומלין בין שיקול דעת ורגשות בעת בחירת  בת זוג לחיים".

השם של ההרצאה מאוד קסם לי מאחר וישנם הרבה מקרים  בחיים שיביאו בפנינו החלטות חשובות, ואנחנו הם אלה אשר יצטרכו לתת את המענה וצריך לזכור שלכל החלטה בה נבחר יש השלכות כמובן.

רוב רובם של יושבי הקהל היו זוגות צעירים, הקהל התמלא עד אפס מקום ואז הפסיכולוגית הנכבדה נכנסה לאולם.

במהלך ההרצאה שאלה הפסיכולוגית את יושבי הקהל: מי רווק או רווקה באולם? הרבה ידיים נופפו למעלה. כאשר היא שאלה את אחד מהם מדוע אתה רווק עדיין? ענה לה אותו רווק: "לא מצאתי את הבחורה של החיים שלי עדיין. אני עדיין מנסה 

להכיר כל מיני  בחורות עד שאמצא את האחת. יש הרבה שיקולים של רגש ולצידם  שיקולים מושכלים של מעמד וכסף בבחירת האישה לחיים אז העניין לא פשוט...".

הרבה מחיאות כפיים נשמעו לפתע מיושבי הקהל.

אותו בחור צעיר כנראה שאמר בדבריו את הרגשות והדעות של רוב יושבי האולם. הנחתי  שכל תהליך שכלי או רגשי שעבר כאשר יצא עם בת זוג כזו או אחרת היה דומה לכל אחד שישב באולם.

נושא ההרצאה שעשע אותי מאוד ואף קישר אותי באיזה שהוא מקום לתחום הפעילות של עולם המשכנתאות והדרך לבחירת המשכנתא הנכונה.

הופתעתי להבין עם עצמי בעת שומעי את הפסיכולוגית ואת קהל המאזינים שהרבה לשתף פעולה במהלך ההרצאה, שבחירת בת זוג לחיים דומה  לבחירת המשכנתא נכונה בכל נושא התהליך הרגשי והמושכל שאותו האדם עובר תוך כדי תנועה.

לכל אחד מאיתנו יש מניעים, רגשות, דעות, הבחנות אחרות. כל אחד מאיתנו מפעיל  לרוב את הרגשות ואת הדעה המושכלת בעת בחירות חשובות בחיים.

 כשבוחרים בת זוג לחיים אנו מנסים כמה שיותר להכיר את הבחור או את הבחורה לצורך העניין, ללמוד עליה, לדעת את כל הדברים הטובים והלא טובים שלה, להכיר את המשפחה שלה ולדעת אם כל זאת מתאים לאופיינו ולאורך חיינו עכשיו ולטווח  הארוך.

במילים אחרות אנו עושים עבודת שטח נאמנה כדי להכיר את העניין עד לפרטים הקטנים ואז הרבה יותר קל לעשות את הבחירה המיוחלת.

כל זאת קשור ולא במקצת לעולם המשכנתאות. לעיתים אני ניתקל במשפרי דיור, משקיעים ולרוב בזוגות צעירים שבוחרים את המשכנתא שלהם שהיא כידוע העסקה הכי גדולה שיעשו בחייהם בזמן קצר מאוד וללא ידיעה או סקר שוק נכון או בדיקות מעמיקות ואז הם נכנסים למערבולת במהלך הזמן שבחלק מהמקרים בלתי אפשרי לצאת ממנה.

כמו בבחירת בת זוג או בן זוג  אנו חייבם להפעיל את שיקולי הרגש והשיקול המושכל. אנו חייבים לעשות את כל תהליך הבדיקה, להכיר את השוק, את המתחרים, את הריביות  ובעיקר את מחירי הנדל"ן באזור בו אנו מתעתדים לקנות כדי שכל התהליך לא יעלה לנו בכאב שלא לצורך.

נכון, אתם בטח אומרים, שזה לא כיף כמו בתהליך של בחירת בת זוג אך אל לנו לשכוח דבר מאוד חשוב שאמרה אותה פסיכולוגית בסיום ההרצאה:

"אתם בסופו של עניין אלא שיקבעו את גורלכם" וזה חבריי, נכון ביותר בכל נושא בחיים. תמיד בתודעה שלנו, אנו יודעים או מאמינים שיש מישהו שניתן לסמוך עליו שיפתור לנו מחלוקות או בעיות שיקרו בחיינו. אנו חושבים שכאשר אנו נלך לבנק למשכנתאות לאותו פקיד לבוש כהלכה ומדבר ברהיטות לבחירת משכנתא, הוא כמובן ישרת את האינטרסים שלנו כי עליו ניתן לסמוך.

 לכן להבדיל מבחירת בן/בת זוג, בחירת מסלול המשכנתא וריבית המשכנתא היא עניין המבוסס רציונאל וידע בלבד ואין בו מרכיב ריגשי, יועץ משכנתאות הבקיא בפרטים ונאמן לאינטרסים שלכם יוכל לסייע בידכם לבחור נכון ולחסוך סכומי כסף משמעותיים שיעזרו לכל זוג בתחילת דרכו הפיננסית.

במקרה של מסורבי משכנתא המקרה קצת הפוך - לעיתים המסורבים בוחרים מסיבות רגשיות לא להתעסק עם הבנקים בגלל הדחייה ומפסידים הרבה כסף בשל כך, ייעוץ משכנתאות ע"י יועץ מוסמך יוכל לשנות את המצב.