משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה
משכנתא הפוכה הינה פרוצדורה שעושים כאשר צריכים כסף נזיל למחייתנו.
בישראל קיימים מספר גופים מימוניים המספקים משכנתא הפוכה . אבל תחילה בואו נסביר מהו המושג משכנתא הפוכה ?
כאשר בעל דירה צריך סכום חודשי קבוע למחייתו וברשותו רק נכס נדל"ן ללא שכר חודשי, קיימת לו האפשרות למשכן חלק מהנכס או את כולו ובתמורה למשכון הנכס, יקבל בעל הנכס סכום כסף חודשי , כל עוד הוא בחיים ו/או עוזב את ביתו.
משכנתא הפוכה נותנים בעיקר לבעלי נכסים בטווח גיל הפרישה (ברוב המקרים מעל גיל 60) .
כל תהליך המשכנתא הפוכה נותן מרחב נשימה לאותם בעלי דירות מבוגרים שיוצאים לפנסיה במקרה הטוב ובמקרים הפחות טובים ללא הכנסת פנסיה קבועה אלא ביטוח לאומי.
המשכנתא ההפוכה היא ללא הגבלת זמנים וההחזר שלה נדחה ליום שבו אותם לווים עוברים לדיור מוגן או במקרה פטירתם.
כשאר הם עוברים לדיור מוגן יש צורך לסלק את המימון עד 7 שנים מיום כניסתם לדיור המוגן.
המשכנתא ההפוכה ניתנת לנכסים השווים בדרך כלל מעל 400,000 ₪, כאשר אחוזי המימון נעים בדרך כלל בין 10% עד 50% משווי נכס. כמובן בכפיפות להערכת שמאי אך לא כמו בהלוואה רגילה שדורשת פוליסת ביטוח חיים, כאן הבטוחה היחידה הינה הדירה אותה הבנק ממשכן בעת קבלת ההלוואה.
ובסוף התהליך מוכרים את הנכס, וכל הכסף שמעבר לכיסוי ההלוואה עובר ליורשים, כאשר מי שאחראי למכירת הוא הלווים או היורשים. הנכס חייב להיות רשום על שני הלווים או לפחות על אחד מהם. כמו כן הנכס חייב להיות לא משועבד או ממושכן.
הנכס צריך להיות רשום באחד הגופים להלן: טאבו-לשכת רישום המקרקעין, מנהל מקרקעי ישראל או באחת מהחברות המשכנות בישראל.
במידה וקיים חוב על הנכס, כספי ההלוואה ילכו לטובת סגירת חובות קיימות ורק לאחר מכן הכספים יועברו ללווים, כאשר כיסוי החוב הקיים לקוח בחשבון לצורך חישוב אחוזי המימון שלא יעברו 50% משווי הנכס.
מאחר ואין החזר חודשי בהלוואה זאת הלווים אינם צריכים להיות בעלי הכנסה חודשית קבועה, ואין צורך בביטוח חיים, ואין צורך בהצהרת בריאות, אך התנאי החובה שהלווים יהיו מסוגלים לחתום על ההלוואה בעצמם.
במידה והבית מושכר או שיש דיירים נוספים מלבד הלווים המתגוררים בבית באופן קבוע, הלווים צריכים לעדכן את החברה שנתנה את המימון ובמידה ויש דיירים נוספים בבית או שהבית מושכר, הם חייבים לחתום במועד לקיחת ההלוואה שבעת מכירת הבית הם חייבים לפנות את הנכס והם מודעים לכך, וזהו תנאי הכרחי לאישור ההלוואה.
לשאלה: מי נותן משכנתא הפוכה - יש כיום כתובת אחת עיקרית והיא חברות הביטוח, הבנקים נמנעים מביצוע משכנתא הפוכה ולעיתים אפילו מבקשים ערב /ערבים גם כשמדובר בלקוח ותיק של הסניף הם. לכן בנושא מורכב כמו משכנתא הפוכה מומלץ מאד להתייעץ עם יועץ משכנתאות מוסמך ומנוסה שיסייע לכם לקבל את המשכנתא הכדאית והמשתלמת לכם ביותר .
* ישנה גם אפשרות עתידית להגדלת ההלוואה: בהנחה שערך הנכס עלה במהלך הזמן, תמיד תהיינה האפשרות לפנות לגורם המממן במטרה להגדלת השעבוד הנכסי בכך שערך הנכס עלה וכל זאת בכפיפות להערכת שמאי לאותו פרק זמן שבו מבקשים הגדלת שיעבוד.

לקבלת ייעוץ ופרטים נוספים על משכנתא הפוכה או כל נושא אחר בתחום המשכנתאות, ניתן לפנות לנציגינו בטלפון  072-3923344  או להשאיר פרטים בטופס למטה ונחזור אליכם בהקדם:

 פגישת ייעוץ ראשונית  - חינם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם